Нарушава се хранителният режим и дори се стига до по-бързо стареене на лозите - те стават по-слабо устойчиви на студ, болести и неприятели.
Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.
Присаждането е един от предпочитаните начини за размножаване на лозите от някои стопани и те го използват, когато желаят да коригират сорта, който отглеждат или пък сами да си произведат облагороден посадъчен материал.
В обратния случай започва напъпването на пъпките и хранителните вещества тръгват.
Моля, подобрете статията или изяснете спора на беседата ѝ.
Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.
Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.
Видео указания за работа с новата географска карта в СЕУ
При поливни условия лозите се подхранват след цъфтежа, а при неполивни условия – рано напролет.
Когато искаме да облагородим вече съществуващо лозово насаждение или лози, то тогава можем да изберем от два начина – със зрели лозя или пък зелени резници.
Органичните торове се използват есента. Причината е по-лесното разлагане на органичните вещества през зимата и по-бързото им усвояване от растенията.
Борбата с тях трябва да се води както чрез хербициди, така и с почвообработки.
Както при овощните дървета и храсти лозата натрупва големи количества резервни хранителни вещества в корените, стъблото и пръчките, които се използват през пролетта при развитието на младите леторасти и листата, а също и при формирането на добива.
Влажността на почвата трябва да е гарантирана предварително, като най-добре е да полеем предишния ден.
Comments on “отглеждане на лози: какво трябва да знаете, преди да купите”